Na co pamatovat při nátěrech SDK desek?

files/FOTO PTC/sdk.jpg

Sádrokarton lze pro nátěr připravit v několika kvalitách.  Nejčastěji se  jedná pouze  o základní tmelení spár a vrutů. Tento podklad je pak různě savý, různě hladký a někdy i různě rovný.  Proto nejlepších výsledků dosáhneme při celoplošném tmelení sádrokartonových desek. Vždy je však nutné nový sádrokarton nejprve penetrovat. Sádra, papír i tmel je savý podklad a penetraci nelze vynechat.

 

Následné tmelení je nutné přebrousit a zbavit prachu. Přetmelené části opět penetrovat hloubkovou penetrací.  Následovat může finální výmalba akrylátovými, latexovými, vinylovými nebo polyuretanovými nátěry, podle požadavku na zatížení, barevný odstín atd.  

 

Pro vysoce kvalitní povrchy je vhodné použít tzv. mezinátěr. Jedná se o speciální pigmentovanou základní barvu, která předchází finálním nátěrům. Vyrovnává podklad  do nejvyšší kvality a  rovněž umožňuje použít i  silikátový materiál  jako vrchní úpravu, což je jinak nemožné pro podklady obsahující sádru. 

 

Je dobré mít na paměti, že odstraňování nátěrů z povrchu sádrokartonu je problematické a proto je vhodné podklad dobře připravit a použít kvalitní materiály pro výmalbu. Kvalitní malířské barvy je možné použít pro více než 25 vrstev bez nutnosti škrábat

(text souhlasu)